Rola i zadania administratora budynku
Każdy budynek potrzebuje stałej opieki. Chodzi tu zarówno o jego kwestie techniczne, jak i finansowe. Dotyczy to w szczególności bloków mieszkalnych, w których mieszka wiele osób, a poziom eksploatacji części wspólnych jest bardzo wysoki. Z tego powodu niemal zawsze pojawia się konieczność zatrudnienia administratora budynku.
Kim jest administrator budynku, a kim zarządca?
Aby dobrze zrozumieć pojęcie administratora budynku, należy najpierw zapoznać się z funkcją zarządcy. Oba te pojęcia bardzo często używane są zamiennie, co oczywiście jest błędem, bowiem oba te stanowiska bardzo się od siebie różnią.
Najprościej mówiąc, mieszkańcy wspólnoty mają do wyboru dwie drogi. Mogą oni zdecydować się na zarząd własny lub powierzony. Jak sama nazwa wskazuje, pierwszy z nich skupi obowiązek zarządzania budynkiem w ich rękach. Drugi zaś polega na powierzeniu go osobie trzeciej, czyli najczęściej firmie zewnętrznej. Zakres obowiązków zarządcy budynku jest bardzo szeroki, a wynika bezpośrednio z przepisów prawa.
Administratorem budynku jest zaś osoba, która zajmuje się bieżącymi sprawami budynku, a także wszelkimi istotnymi obowiązkami, które umożliwiają jego bezpieczne i prawidłowe użytkowanie. Zatrudniany jest po to, aby w pewnym sensie odciążyć zarządcę. Stanowi więc niejako funkcję pomocnika, który będzie stale kontrolował stan nieruchomości oraz bieżące potrzeby lokatorów. Oferujemy kompleksową usługę administrowania oraz zarządzania nieruchomościami w Szczecinie, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Jaki jest zakres obowiązków administratora budynku?
Jak już zostało wspomniane, obowiązki zarządcy budynku określone są przepisami prawa. Nieco inaczej jest w przypadku administratora, ponieważ jego zadania wyszczególnione są w podpisanej umowie cywilnoprawnej. Może być więc tak, że obowiązki administratorów sąsiadujących ze sobą nieruchomości będą się od siebie znacząco różnić.
Do najczęstszych obowiązków administratorów budynków należy:
- kontrola stanu technicznego,
- dbanie o czystość nieruchomości oraz jej terenu przyległego,
- pobieranie opłat czynszowych od mieszkańców,
- usuwanie bieżących drobnych awarii,
- dbanie o bezpieczeństwo nieruchomości.