Kto odpowiada za zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi?
Zgodnie z Ustawą o własności lokali, jeżeli wspólnota mieszkaniowa składa się z więcej niż 8 lokali, to jest ona zobowiązana wyznaczyć swój zarząd. W przypadku ich mniejszej liczby jest to fakultatywne, jednak wskazane. Nie podlega bowiem wątpliwości, że znacznie ułatwia to efektywne zarządzanie nieruchomością.
Kto jest odpowiedzialny za zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi?
Najprościej mówiąc, odpowiedzialność za zarządzanie wspólnotą mieszkaniową może spoczywać na wspólnocie lub zarządcy nieruchomości. Zależy to od decyzji, którą zgodnie podejmie wspólnota mieszkaniowa. Wynika to bezpośrednio z przepisów wspomnianej wcześniej ustawy.
Pierwszą możliwością jest zarządzanie wspólnotą przez wspólnotę mieszkaniową. Wówczas cała odpowiedzialność spoczywa w rękach przedstawicieli wyłonionych z grona mieszkańców lub osób z zewnątrz. Obywa się to poprzez głosowanie i zostaje przypieczętowane stosowną uchwałą wspólnoty mieszkaniowej. Jest to tzw. zarząd własny.
Drugą możliwością jest zarząd powierzony, który, jak sama nazwa wskazuje, polega na powierzeniu tej kompetencji osobie trzeciej. Następuje w przypadku, gdy wspólnota nie wyłoni przedstawicieli samodzielnie. Wówczas musi obligatoryjnie wybrać zarządcę z zewnątrz. Warto jednak wyłonić taką osobę, która sumiennie podejdzie do swoich obowiązków. Należy mieć na uwadze, że sprawne zarządzanie nieruchomością leży w interesie jej każdego mieszkańca. Zajmujemy się zarządzaniem nieruchomościami w Szczecinie, dlatego zapraszamy do bezpośredniego kontaktu.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że niemożliwe jest łączenie obu tych rodzajów zarządu. Oznacza to więc, że wspólnota mieszkaniowa musi zdecydować się na zarząd własny albo zarząd powierzony. W praktyce najczęściej stosowana jest druga możliwość, ponieważ w rzeczywistości mieszkańcy nieruchomości niechętnie zajmują się jej sprawami i zwyczajnie wolą powierzyć tę kompetencję w ręce profesjonalisty.